سوالات متداول

در طی حمل مواد توسط تسمه نقاله، خصوصا مواد مرطوب، همواره مقداری از مواد روی سطح تسمه نقاله میچسبد. اتفاقی که ممکن است سیستم تسمه نقاله را دچار مشکلات فراوانی از جمله تجمع مواد در طول مسیر و کاهش راندمان حمل، انحراف خطرناک تسمه نقاله، فرسایش رولیک ها و البته توقف خط برای تمیز کردن سیستم تسمه نقاله می کند. توصیه ی اکید ما برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی استفاده از اسکریپر می باشد.
برای انتخاب تایپ مناسب سوپراسکرو نیاز است که مواردی همچون EP ، ضخامت و عرض تسمه نقاله و کاربری تسمه جهت نوع متریال سوپر اسکرو مورد نیاز مشخص شود. به طور مثال خوانش فنی سوپراسکرو تایپ SS63-10 ANO 5x14 800 را مد نظر قرار می دهیم. در همه ی تایپ ها عدد پس از SS میزان EP تسمه نقاله است که با ضریب یک دهم درج شده است. به طور مثال سوپر اسکرو SS63 مناسب تسمه نقاله هایی با EP 630 می باشد. عدد پس از SS63 که معمولا یک عدد تک رقمی و یا دو رقمی می باشد ضخامت تسمه پس از لایه برداری می باشد که معمولا 4 میلیمتر از تاپ کاور و 2 میلیمتر از لایه زیر لایه برداری می شود و می توان بصورت تخمینی 6 میلیمتر از ضخامت کلی تسمه کم کرد. در این تایپ حرف A به معنی ضد سایش بودن سوپراسکرو، N به معنی به کار رفتن قطعات فولادی در این تایپ و O به این معنی است که این تایپ به اندازه عرض تسمه نقاله که در انتهای تایپ به میلیمتر (یعنی عدد 800) نوشته شده، بریده شده است. اعداد بعدی یعنی 5 و 14 هم به ترتیب سایز و طول پیچ خودروی استفاده شده در این تایپ می باشند. برای مشاهده جدول کامل آموزش انتخاب تایپ سوپراسکرو به صفحه ی محصول و تب مشخصات فنی مراجعه فرمایید.
اتصالات مکانیکی شرکت فلکسکو انواع مختلفی دارند که توصیه می شود برای صنایع سنگین و نیمه سنگین از اتصالات لولایی و BSP استفاده شود. برای انتخاب سایز مناسب اتصالات باید مواردی همچون کوچکترین قطر درام و ضخامت تسمه را در نظر گرفت. توصیه می شود برای انتخاب این اتصالات با مشاورین شرکت آترین اشتاد تماس بگیرید.
فارق از پارامترهایی نظیر عرض تسمه نقاله، سرعت نوار نقاله و نوع و میزان چسبندگی مواد که برای انتخاب نوع اسکریپر بسیار حائز اهمیت هستند، به طور کلی دو ناحیه برای نصب اسکریپر مناسب است: ناحیه زیر درام در موقعیت تقریبی ساعت 7 و ناحیه روی درام در موقعیت تقریبی ساعت 3. از بین این دو ناحیه، بهترین محل برای نصب اسکریپر ناحیه ی زیر درام است. چرا که در این ناحیه کمترین میزان دفرمگی و تغییر شکل نوار وجود دارد و به دلیل اینکه پشت تسمه به جسم صلبی متکی نیست در صورت وجود ناهمواری روی سطح تسمه، قابلیت ارتجاعی مناسبی وجود دارد و ناهمواری های سطحی می توانند راحت تر از زیر تیغه های اسکریپر عبور کنند. لازم به ذکر است ناحیه ی مناسب زیر درام از 10 سانتی متری نقطه ی جدا شدن تسمه از درام (Run off point) آغاز شده و تا 30 سانتی متری اسنپ پولی ادامه پیدا می کند.
انحراف تسمه نقاله به دلایل متفاوتی رخ می دهد که می توان آنها را به سه دسته ی اتفاقی، تناوبی و دائمی طبقه بندی کرد. تجمع رطوبت و آشغال روی تسمه در مسیر برگشت، تجمع مواد روی پولی ها یا آیدلرها و یا تسمه، تاثیر نور آفتاب و یا جهت وزش باد به یک سوی تسمه نقاله، خیس بودن یک سمت تسمه نقاله و سایر عوامل محیطی در دسته ی دلایل اتفاقی انحراف تسمه نقاله می گنجند. از دلایل تناوبی انحراف تسمه نقاله می توان به بارگیری خارج از مرکز مواد روی تسمه نقاله، کش آمدن سطح تسمه به صورت اتفاقی، تغییر در مسیر حرکت تسمه و اتصال یا ولکانایز نامناسب و نادرست اشاره کرد. تنظیم نبودن آیدلرها و پولی ها در 3 محور، فونداسیون نامناسب یا غیر هم تراز، عدم تنظیم سیستم کششی تسمه، رولیک های غیر استوانه ای و فرسوده، کشش بیش از حد یا کمتر از حد تسمه نقاله و عیوب موجود در منجید تسمه نقاله هم از دلایل دائمی انحراف تسمه نقاله هستند.
انحراف تسمه نقاله ممکن است ضایعات جبران ناپذیر و خطرناکی برای سیستم تسمه نقاله یا پرسنل ایجاد کند. برای حل این مشکل ابتدا باید عوامل دقیق بروز انحراف را تشخیص داده و سپس آنها را رفع کرد. آخرین راه حل برای مقابله با چنین مشکلی استفاده از انحراف گیر تسمه نقاله می باشد.
پارچه ایراسلاید معمولا از الیاف پلی استر تولید می شوند. برش لیزری این برتری را نسبت به دیگر برش ها دارد که کاملا دقیق و بدون خطا است. به علاوه باعث می شود لبه های پارچه کاملا سیل شده و بدون کوچکترین خطایی برش بخورند.
برای جلوگیری از چنین اتفاقی باید از نوار مخصوص فلکسکو لاک به درستی استفاده کرد. برای این کار ویدیوی آموزشی نصب اتصال فلکسکو را باید به دقت تماشا کرده و موارد ذکر شده را مو به مو اجرا کنید.
Steel: برای اکثر کاربردها مثل سیمان، سنگ و... Stainless Steel: مقاوم در برابر سایش، خوردگی و مواد شیمیایی با خواص آنتی مگنتیک MegAlloy: مقاومت سایش عالی داشته اما در برابر مواد شیمیایی مقاومت پایین تری دارد. Promal: مقاومت در برابر سایش بالا در محیط های خورنده Everdure: ضد انفجار (آلیاژ مس و سیلیکون) با مقاومت سایش و شیمیایی پایین
تجمع مواد در طول مسیر و کاهش راندمان حمل، انحراف خطرناک تسمه نقاله، فرسایش رولیک ها و توقف خط برای تمیز کردن سیستم تسمه نقاله از عواقب خطرناک و هزینه بر پاک نکردن مواد برگشتی می باشند.
از میان ویژگی های منحصر به فرد اسکریپرهای شرکت هوش آلمان می توان به تنظیم ارتفاع تیغه ها به طور مجزا، تیغه های خود تنظیم اتوماتیک، اصول ساده کاردک های معمولی، مدول های منعطف با حرکت تسمه، ثبات در کشش، تیغه های همپوشان، پایه فنری منحصر به فرد و تیغه های ضد سایش با عمر طولانی اشاره کرد.
درخواست مشاوره
021-44985667

نیاز به مشاوره دارید

فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.